Четверг, 10 октября 2024

Әлия- аңыз қыз

Аңыздың мерейтойы: Әлия Молдағұлованың туғанына 100 жыл толады. Әлия небәрі 18 жас өмір сүрді, бірақ оның қайсарлығы мен батылдығы соншалық, ол қазақ халқының жауынгерлік бейнесіне айналды.
Біздің кітапхана қабырғасында мерейтой күнге арналған іс-шара өтті. 1944 жылы 4 маусымда оған қайтыс болғаннан кейін Кеңес Одағының Батыры атағы берілді.  Сондай-ақ, ол Ленин орденімен марапатталды.

1 топтың тәрбиеленушілері Әлия Молдағұлованың өмірі мен батылдығына шынайы қызығушылық тудырған іс-шара дайындады.

Ресейде Әлияның батырлығы құрмет ретінде мектептер, көшелер аталып, ескерткіштер тұрғызылды. Батырды еске алу үшін Алматыда, Астанада, Ақтөбеде, Шымкентте ескерткіштер орнатылып, мұражайлар мен мемориалдық косплекстер құрылды. Оған "Әлия" балеті, "Мерген" деректі фильмі арналды, өлеңдер мен поэмалар жазылды, Роза Рымбаеваның орындауындағы "Әлия" әні бүкіл әлемге танымал болды. Әлия есімі мәңгілікке батылдық пен батырлықтың символы, тарихтың көкжиегіндегі мәңгілік жұлдыз және халық жадында сақталған аңыз болып қала береді.

Алия- Девушка легенда

Юбилей легенды: 100 лет исполняется со дня рождения Алии Молдагуловой. Алия прожила  всего 18 лет, но отваги и мужества в ней было столько, что она стала олицетворением воинской доблести казахского народа.

В стенах нашей библиотеки прошло мероприятие, посвященное юбилейной дате. 4 июня 1944 года ей было присвоено звание Героя Советского Союза, посмертно. Также,  она была награждена орденом Ленина.

Воспитанники 1 группы подготовили мероприятие-чествование, которое вызвало неподдельный интерес к жизни и подвигу Алии Молдагуловой.

В России, в знак уважения к героизму Алии, её именем названы школы, улицы, воздвигнуты памятники. В память о героине, в Алматы, Астане, Актобе, Шымкенте установлены памятники, созданы музеи и мемориальные комплексы. Ей посвящен балет «Алия», документальные фильм «Снайпер», написаны стихи и поэмы, песня в исполнении Розы Рымбаевой «Алия» приобрела всемирную славу. Имя Алии  навечно останется символом мужества и героизма, вечной звездой на небосклоне истории и легендой, хранящейся в памяти народа.